Bilişsel Davranışçı Terapi Aydın

Bilişsel davranışçı terapi, düşünce ve davranış şeklinizi değiştirerek sorunlarınızı yönetmenize yardımcı olabilecek bir konuşma terapisidir. En yaygın olarak anksiyete ve depresyonu tedavi etmek için kullanılır, ancak diğer zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları için de faydalı olduğu gösterilmiştir. Yazımızın devamında ‘’Bilişsel davranışçı terapi ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir?’’, ‘’Bilişsel davranışçı terapinin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Bilişsel davranışçı terapi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Aydın bilişsel davranışçı terapi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Bilişsel davranışçı terapi; bireyin davranışlarıyla düşünce ve duyguları arasında çok önemli bir bağ olduğunu savunmaktadır. Bu bağ sebebiyle bireyin önceden edindiği olumsuz düşünce kalıpları, bireyin güncel davranışlarını da etkiler. Bilişsel davranışçı terapi, bireyin, bu olumsuz ve gerçek dışı düşünce kalıpları hakkında farkındalık edinebilmesi için yapılır. Bu farkındalık, beraberinde, bireyin bu kalıpları kolayca tanıyabilmesini ve gerektiği durumlarda değiştirebilmesini sağlar. Yani bilişsel davranışçı terapi eski tecrübeleri unutmaya yönelik değildir. Aksine bu tecrübeleri ve bu tecrübelerin yol açtığı durumları tanımaya, kabul etmeye ve etkilerini sonlandırmaya yöneliktir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Neden Yapılır?

Bilişsel davranışçı terapi, bireyin duygu ve düşünceleriyle davranışları arasında sağlıklı bir bağ oluşturmak için yapılır. Böylece bireyin şimdiki hayatı, önceden yaşamış olduğu olumsuz deneyimlerden ve önyargılardan etkilenmez. Çok daha sağlıklı bir davranış ve düşünce kalıbı oluşturulur.

Bilişsel Davranışçı Terapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Bilişsel davranışçı terapi ile şu gibi rahatsızlıklar tedavi edilebilir:

 • Yaygın kaygı bozukluğu.
 • Panik bozukluk.
 • Obsesif kompulsif bozukluk.
 • Travma sonrası stres bozukluğu.
 • Yeme bozuklukları

Bunlara ek olarak daha pek çok rahatsızlık bilişsel davranışçı terapi sayesinde tedavi edilebilmektedir.

 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Fibromiyalji

Bilişsel Davranışçı Terapinin Avantajları Nelerdir?

Bilişsel davranışçı terapinin avantajları şunlardır:

 • Bireyin farkındalık kazanmasını sağlar.
 • Bireyin, kazandığı farkındalık sayesinde düşünceleri ve duyguları ile davranışları arasındaki bağı yorumlamasını sağlar.
 • Bilişsel davranışçı terapi, tedavi bittikten sonra bile günlük hayatta kullanılabilecek faydalı ve pratik stratejiler öğretir.
 • Tek başına ilacın işe yaramadığı durumlarda yardımcı olabilir
 • Diğer konuşma terapilerine kıyasla nispeten kısa bir sürede tamamlanabilir

Görüldüğü üzere bilişsel davranışçı terapinin pek çok faydası ve avantajı bulunmaktadır.

Bilişsel Davranışçı Terapi Ne Kadar Sürer?

Bilişsel davranışçı terapinin ne kadar süreceği bireyin sahip olduğu şikâyete göre değişiklik gösterebilir. Danışman, seansların uzunluklarını ve sayılarını; bireyin ihtiyaçlarına göre özel olarak belirler. Bilişsel davranışçı terapide, çoğu zaman 10 ila 15 seans içerisinde çok önemli kazanımlar elde edilmiş olur.

Aydın Bilişsel (Kognitif) Davranışçı Terapi Fiyatları 2022

Aydın bilişsel davranışçı terapi fiyatları, terapinin detaylarına ve kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Aydın bilişsel (kognitif) davranışçı terapi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.


ŞİMDİ ARA!
YOL TARİFİ