Kaygı Bozukluğu Tedavisi Aydın, Kuşadası

İnsanlar, diğer pek çok canlı gibi hayatta kalmalarını sağlayacak gelişmiş duyulara ve mekanizmalara sahiptirler. Bu mekanizmalar sayesinde birey, hayatını veya sağlığını tehlikeye atacak bir durum sırasında korku ve kaygı duyar. Böylece bahsettiğimiz tehlikeli olaylardan ve durumlardan sakınır. Ancak, kaygı hissi bazen ortada bariz bir tehdit olmadan da ortaya çıkabilmektedir. Bazı kişiler, normalde hayatları veya sağlıkları için tehdit oluşturmayacak uyaranlara, endişe ve kaygı duyguları ile tepki verebilmektedirler. Bu durum kaygı bozukluğu olarak isimlendirilir.

Kaygı bozuklukları, bireylerin yaşamlarını olumsuz etkileyebilen ciddi rahatsızlıklardır. Anksiyete bozuklukları olarak da bilinen bu rahatsızlıkların birden fazla türü vardır. Hemen hemen hepsi, kişinin gündelik hayatında kendini aşırı kaygılı ve huzursuz hissetmesiyle karakterizedir. Kaygı bozuklukları, gerektiği gibi tedavi edilmediklerinde bireyin kendisini sosyal yaşamdan soyutlamasına, uyku sorunları yaşamasına; iş ve okul hayatında verimsiz bir tablo oluşturmasına sebep olabilirler. Bu yüzden kaygı bozukluğuna sahip olduğunu düşünen bireyler, alanında uzman bir psikiyatriste başvurmalıdır. Yazımızın devamında ‘’Anksiyete bozuklukları nelerdir?’’, ‘’Anksiyete ne demek?’’, ‘’Anksiyete belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Kaygı bozuklukları nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Aydın kaygı bozukluğu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Kaygı Bozukluğu Nedir? Anksiyete Nedir?

Kaygı bozukluğu, pek çok türü olan ve bireylerin gündelik yaşamlarını zorlaştıran ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Anksiyete ismiyle de bilinen bu rahatsızlık; sosyal anksiyete olarak ortaya çıkarak bireyin sosyal yaşamını etkileyebilir. Yaygın kaygı bozukluğu olarak ortaya çıkıp bireyin gün içerisinde sürekli endişeli ve kaygılı bir ruh haline sahip olmasına yol açabilir. Panik bozukluk olarak görüldüğü zaman, bireyin zaman zaman aşırı korku ve kaygı duyduğu ataklar yaşamasına sebep olabilir. Bunlar kaygı bozukluklarının oldukça sık rastlanan örneklerinden yalnızca birkaçıdır. Kaygı bozuklukları, günümüzde çeşitli ilaç tedavileri ve psikoterapi uygulamaları ile tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu tedavinin mümkün olabilmesi için uzman bir psikiyatriste başvurmak çok önemlidir.

Kaygı Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

En sık karşılaşılan kaygı bozuklukları şunlardır:

 • Yaygın kaygı bozukluğu veya yaygın anksiyete bozukluğu.
 • Travma sonrası stres bozukluğu veya post travmatik stres bozukluğu.
 • Özgül Fobiler
 • Sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi)
 • Panik Bozukluk.
 • Obsesif kompulsif bozukluk.
 • Ayrılma kaygısı bozukluğu.

Kaygı bozuklukları, en sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardandır. Bu rahatsızlıklar, gerektiği gibi tedavi edilmediklerinde bireyin iş ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyebilirler. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kaygı bozuklukları hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Kaygı Bozukluğu Neden Olur? Anksiyete Nedenleri Nelerdir?

Kaygı bozukluğu nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Genetik faktörlerin, kaygı bozukluklarının ortaya çıkmasında oldukça etkili olduğu düşünülmektedir. Öyle ki, aile üyelerinin herhangi birinde kaygı bozukluğu olan kişiler, kaygı bozuklukları açısından risk altında olabilirler.
 • Bazı kronik rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıkların vücut üzerindeki etkileri kaygı bozukluklarına yol açabilirler.
 • Geçmişte yaşanmış olumsuz bir olay yani travma, bireyin ileriki yaşamında kaygı bozukluğu deneyimlemesine sebep olabilir.
 • Düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar kaygı bozukluklarına yol açabilirler.
 • Madde/alkol kullanımı olan bireyler kaygı bozuklukları açısından risk altında olabilirler.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulsa da bazı durumlarda kaygı bozukluklarının hangi sebepten ortaya çıktığını tespit etmek mümkün olmayabilir. Ancak etkin bir tedavi ile kaygı bozukluklarından kurtulmak mümkündür.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Kaygı bozukluğu belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişinin kaygılı, huzursuz ve korkmuş hissetmesi.
 • Her an kötü bir şey olacakmış hissi.
 • Nefes alışverişinde hızlanma, nefes darlığı.
 • Ağızın kuruması.
 • Kalp atışlarında hızlanma.
 • Vücudun belli bölgelerinde uyuşma hissi.
 • Ellerin titremesi.
 • Odaklanma güçlüğü.
 • Sindirim sistemi problemleri.
 • Uykuya dalmakta zorlanma.

Bireyler, sahip oldukları kaygı bozukluğun türüne göre farklı belirtiler de deneyimleyebilirler. Bu belirtilerden korktukları için kaygı hissi duymalarına yol açan olaylardan ve durumlardan kaçınmaya başlayabilirler. En nihayetinde gündelik yaşamlarının önemli bir kısmını kaygı hissi duyarak, diğer kısmını ise kaygı hissi duymaktan korkarak geçirmeye başlayabilirler.

Kaygı Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Kaygı bozuklukları günümüzde, en etkin şekilde ilaç tedavileriyle ve psikoterapi uygulamalarıyla tedavi edilmektedir. Psikiyatristler, psikolojik hastalıkları tedavi etme yetkisine ve eğitimine sahip yegâne hekimlerdir. Hastalarını dikkatle dinler, analiz eder ve onlara en uygun tedavi planlamasını oluştururlar. Gerek gördükleri durumlarda hastalarını farklı branşlara da yönlendirebilirler.

Kaygı Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç tedavisine ek olarak yürütülen psikoterapi seansları, bireylerin çok daha hızlı bir şekilde kaygı bozukluklarından kurtulmalarını sağlayabilir. Bu terapiler hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR Terapi ve Şema Terapi gibi yazıları inceleyebilirsiniz.

Aydın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Fiyatları 2022

Kaygı bozuklukları her bireyde farklı sebeplerden görülebilir, farklı bir türde görülebilir ve farklı belirtilere yol açabilir. Durum böyle olunca kaygı bozukluğu tedavisinin detayları da kişiden kişiye değişebilir. Deneyimlediğiniz problemler hakkında psikiyatristinizi bilgilendirebilir ve tedavi ücreti gibi konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aydın kaygı bozukluğu tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.


ŞİMDİ ARA!
YOL TARİFİ