Online Terapi Aydın

Teknolojinin ve yaşam şartlarının değişimi, etkilerini tedavi ve danışmanlık hizmetlerinde de göstermektedir. Dünya değiştikçe, insanlar da değişen şartlara ayak uydurmak için farklı çözüm yolları geliştirmeye başlamışlardır. Bunlardan biri de online terapi veya çevrimiçi terapi olarak bilinen uygulamadır. Özellikle global Covid-19 pandemisi sırasında yaygınlaşan bu uygulama, aslında çok uzun zamandır belli çevreler tarafından tercih edilmektedir. Geçmişten bu yana farklı ülkelerde yaşayan ve bu ülkenin dilini yeterince bilmeyen insanlar, online terapi sayesinde anadillerinde destek alabilmekteydiler. Günümüzde ise insanlar önce pandemiye yönelik sınırlandırmalar sebebiyle daha sonra da bazı açılardan daha rahat olması sebebiyle online terapileri tercih etmeye başlamışlardır.

Online terapiler sayesinde kişiler, evden ayrılmadan diledikleri pek çok konuda destek alabilmektedirler. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen modern psikoterapi uygulamalarının çoğu, karşılıklı bir Skype veya Zoom görüşmesi ile de gerçekleştirilebilmektedir. Bu da özellikle yoğun bir çalışma veya eğitim hayatı olan, yüz yüze görüşmelerden çekinen ve destek hizmeti aldığı uzmandan uzakta yaşayan bireylere oldukça iyi fırsatlar sunmuştur. Yazımızın devamında ‘’Online terapi fiyatları nelerdir?’’, ‘’Online terapiler kimler için uygundur?’’, ‘’Online terapiler nasıl olur?’’ ve ‘’Online terapiler ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Aydın online terapi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Online Terapi Nedir?

Online terapi; çevrimiçi terapi veya uzaktan terapi olarak bilinen modern bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında danışan ve danışman aynı odada bulunmazlar. Genelde bilgisayar karşısında sesli ve görüntülü bir şekilde iletişim kurarlar. Pandemi döneminde yaygınlaşan bu uygulama özellikle de danışmanından uzakta yaşayan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Online terapi sırasında herhangi bir psikoterapi uygulamasına başvurulabilir. Bu terapi, yüz yüze olduğu gibi düzenli ve başarılı bir şekilde yürütülebilir.

Online Olarak Gerçekleştirilebilen Psikoterapi Çeşitleri Nelerdir?

Çevrimiçi olarak yapılabilen psikoterapi uygulamaları arasında şunlar yer alır:

 • Bilişsel davranışçı terapi.
 • EMDR terapi veya göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi.
 • Şema terapi.

Bunlar online terapi sırasında tercih edilen en yaygın ve modern psikoterapi uygulamalarıdır. Bu terapi uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için internet sitemizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Online Terapi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Online terapi şu gibi durumlarda tercih edilebilir:

 • Bireyin, danışmanından uzak bir bölgeye taşındığı durumlarda.
 • Yurt dışında yaşayan bireylerin, kendi anadillerinde danışmanlık almak istedikleri durumlarda.
 • Yoğun bir yaşamı olan bireylerin, yolculuk sırasında vakit kaybetmek istemedikleri durumlarda.
 • Pandemi döneminde kapalı bir alanda görüşmenin uygun olmadığı, tercih edilmediği durumlarda.

Bu gibi durumlarda online terapiye başvurulabilir.

Online Terapi Hangi Durumlarda Önerilmez?

Online terapi şu gibi durumlarda önerilmez:

 • Birey ev ortamında kendini rahat bir şekilde ifade edemeyeceğini düşünüyorsa.
 • Kararlaştırılan psikoterapi uygulaması, online bir şekilde gerçekleştirmeye uygun değilse.
 • Acil müdahale gerektiren bir rahatsızlık söz konusu ise.

Bahsettiğimiz durumlarda online terapi yerine yüz yüze görüşmeler ve farklı tedavi yaklaşımları gerekebilir.

Online Terapinin Avantajları Nelerdir?

Online terapinin avantajları şunlardır:

 • Kişinin kendisini rahat hissettiği bir ortamda gerçekleşir.
 • Oldukça hızlı ve etkili bir sisteme sahiptir.
 • Bireyler, yolda vakit kaybetmezler.
 • Taşınma gibi sebeplerden bireyin terapi seansları aksamaz.

Bunlar, online terapinin en öne çıkan avantajları arasında yer alırlar.

Online Terapi Nasıl Olur?

Online terapi, çoğu zaman bilgisayar karşısında; görüntülü ve sesli olarak gerçekleşir. Böylece bireyler hem birbirleriyle iyi bir iletişim kurabilirler hem de birbirlerinin tepkilerini rahatça görebilirler.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapinin detayları, danışman tarafından, danışana özel olarak kararlaştırılır. Böylece terapi sayesinde çok daha etkili, başarılı ve devamlılık gösteren sonuçlar alınır. Online terapi hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Aydın Online Terapi Fiyatları 2022

Aydın online terapi fiyatları, terapinin detaylarına ve kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Aydın çevrimiçi terapi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.


ŞİMDİ ARA!
YOL TARİFİ