Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi Kuşadası

Cinsellik hem erkekler için hem de kadınlar için oldukça önemlidir. Hatta düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşamın, bireyin zihinsel ve bedensel sağlığına olumlu katkısı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte cinsel yaşam, romantik bir ilişki içerisinde olan çiftlerin, birbirleriyle sağlıklı bir bağ kurabilmeleri için de gereklidir. Ancak hem erkekler hem de kadınlar, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmalarını engelleyen bazı rahatsızlıklara sahip olabilirler. Bu rahatsızlıklar genel olarak cinsel işlev bozuklukları olarak bilinirler.

Cinsel işlev bozuklukları çoğu zaman erkeklerde erken boşalma ve sertleşme problemleri olarak karşımıza çıkar. Kadınlarda ise vajinismus, cinsel isteksizlik ve vajinal kuruluk olarak görülürler. Saydıklarımıza ek olarak daha pek çok cinsel işlev bozukluğu türü vardır. Bu problemler genel olarak; cinselliğin gerçekleşmesini, cinsellikten alınan hazzı veya cinselliğin olağan bir şekilde devam edebilmesini etkileyen sorunlardır. Romantik bir ilişki içerisinde, cinsel işlev bozukluğu yaşayan birey kendisini suçlu hissedebilir. Bu suçluluk duygusu, çiftler arasındaki tartışmalardan kaynaklanabilir veya yeni tartışmalara sebep olabilir. Bu yüzden cinsel işlev bozukluğu sorunu yaşayan kişilere veya çiftlere, gerektiği durumlarda profesyonel destek almaları önerilir. Yazımızın devamında ‘’Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Sertleşme sorunu nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Orgazm olamama problemi nasıl geçer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Kuşadası cinsel işlev bozukluğu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsel işlev bozukluğu, cinselliğin gerçekleşmesini, olağan bir şekilde devam etmesini veya cinsellikten alınan hazzı engelleyen sorunlardır. Cinsel işlev bozuklukları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedir. Bu bozukluklar, çiftler arasındaki problemler veya eski tecrübeler sebebiyle ortaya çıkabilirler. Gerektiği şekilde tedavi edilmediklerinde, çiftlerin sorunlar yaşamalarına yol açabilirler.

Cinsel İşlev Bozuklukları Neden Olur?

Cinsel işlev bozuklukları hem erkeklerde hem de kadınlarda şu gibi sebeplerden ortaya çıkabilirler:

 • Çiftler arasındaki çözülmemiş sorunlar.
 • Olumsuz cinsel tecrübeler.
 • Cinsellikle ilgili yanlış veya hatalı inanışlar.
 • Cinsellik konusunda katı bir ailede ve toplumda yetişmiş olmak.
 • Özgüven sorunları.
 • Bazı ilaçların düzenli kullanımı.
 • Sigara, alkol ve madde kullanımı.
 • Bazı enfeksiyon hastalıkları.

Bahsettiğimiz sebepler, yaygın olarak cinsel işlev bozukluklarına yol açabilmektedirler.

Erkeklerde Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozuklukları şunlardır:

 • Sertleşme bozukluğu cinsel etkinlik için yeterli sertleşmenin tekrarlayıcı ya da kalıcı biçimde sağlanamaması ya da sürdürülememesidir. Erkeklerde yaygın olarak görülen bir cinsel işlev bozukluğudur.
 • Erken boşalma, prematür ejakülasyon olarak da bilinen bir diğer yaygın cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalmanın tek kalıcı tedavisi cinsel terapi ile kişiye boşalma kontrolünün öğretilmesidir.
 • Geç boşalma, Erkeğin orgazm refleksinin istem dışı ketlenmesidir.
 • Düşük Cinsel İstek Bozukluğu

Tüm bu sorunlar uygun bir tedavi ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Kadınlarda Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Kadınlarda görülen cinsel işlev bozuklukları şunlardır:

 • Vajinismus, cinsel birleşme denendiğinde, vajinanın dışını çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde oluşan kasılmalar ve şiddetli acı nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ağrılı/sıkıntılı olarak gerçekleşmesidir. Vajinismusun herhangi bir ilaç ya da operasyonla tedavisi mümkün değildir. Cinsel terapi ile bu sorun % 90’ı aşan bir tedavi başarı oranı ile tedavi edilebilmektedir.
 • Cinsel istekte azalma, cinsel düşünce ve fantezilerin, cinsel birleşme ve orgazma ulaşma sıklığının azlığı ya da yokluğu, cinsel bir etkinliği başlatma, katılma ya da yanıt verebilme motivasyonunun yetersizliği olarak tanımlanır
 • Orgazm bozukluğu, Yeterli cinsel uyarıya karşın çoğunlukla ya da her zaman orgazmın yaşanmaması, gecikmesi ya da güçlükle ulaşılabilmesidir.

Bahsi geçen tüm cinsel işlev bozuklukları, hastaya özel tedavi ve terapi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel işlev bozuklukları, kişiden kişiye şiddeti ve türü değişebilen ciddi problemlerdir. Bu problemler, psikiyatristler tarafından dikkatle değerlendirilirler. Gerekirse çiftlerin her ikisiyle birden iletişim kurulabilir, çiftler ayrı ayrı da dinlenilebilir. Psikiyatrist, bu tedavi sürecinde tıp alanındaki farklı uzman kişilerle birlikte çalışabilir. Böylece cinsel işlev bozukluklarına yol açan hem fiziksel hem de psikolojik faktörler özenle değerlendirilmiş olur. Tüm bu değerlendirmelerin ardından kişiye veya çiftlere özel bir tedavi planlaması oluşturulur. Bu tedavi planlaması; cinsel terapi, aile terapisi, çeşitli egzersizler, bilgilendirmeler ve yönlendirmeler içerebilir. Böylece bireyler veya çiftler çok daha sağlıklı ve işlevsel bir cinsel yaşama sahip olabilirler.

Kuşadası Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi Fiyatları 2022

Kuşadası cinsel işlev bozuklukları tedavisi fiyatları, cinsel işlev bozukluğunun türüne göre kişiden kişiye değişebilir. Kuşadası cinsel terapi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.


ŞİMDİ ARA!
YOL TARİFİ