Depresyon Tedavisi Kuşadası

Bireyler, olumsuz kabul ettikleri olaylar ve durumlar karşısında kendilerini üzgün hissedebilirler. Ancak bazen, bu üzüntü, çaresizlik ve umutsuzluk hissi kişinin gündelik yaşamının bir parçası haline gelebilir. Bireyler bu olumsuz duygularla beraber hobilerine, işlerine ve geleceklerine karşı duydukları hevesi kaybedebilirler. Kendilerini sürekli yorgun, halsiz ve mutsuz hissedebilirler. Özgüvenlerini yitirebilir; kendilerini ve yaşamlarına dair pek çok şeyi değersiz görebilirler. Hatta bazı durumlarda intihar gibi çok tehlikeli düşüncelere sahip olabilir, hayatlarına son vermeyi deneyebilirler. Psikiyatride majör depresif bozukluk olarak bilinen bu durumun, halk arasında yaygın olarak kullanılan ismi depresyondur.

Depresyon, basit bir mutsuzluk hissi veya moral bozukluğu ile karıştırılmamalıdır. Depresyonda olan bireyler, bahsettiğimiz duyguları çok yoğun bir şekilde ve sürekli olarak deneyimlerler. Depresyon sebebiyle kişisel bakımlarını, sağlıklarını ve sorumluluklarını aksatabilirler. Bu aksamanın yol açtığı durumlar, kişileri içinden çıkılması çok daha zor bir duruma iter. Depresyon, günümüzde çeşitli ilaç ve psikoterapi uygulamaları ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Profesyonel destek alan depresyon hastaları, tedavilerine devam ettikleri takdirde depresyondan tamamen kurtulabilir ve gündelik yaşamlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilirler. Yazımızın devamında ‘’Depresyon tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Neden depresif hissedilir?’’, ‘’Majör depresif bozukluk hangi sebeplerden ortaya çıkar ve ‘’Depresyon nasıl geçer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Kuşadası depresyon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Depresyon Nedir?

Depresyon, kişinin kendisini sürekli mutsuz, yorgun ve değersiz hissetmesiyle karakterize olan ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Tıp dilinde majör depresif bozukluk olarak bilinen bu rahatsızlık, bireyin gündelik yaşamını ciddi ölçülerde etkileyebilir. Mesela kişiler sürekli üzgün ve mutsuz hissettiklerinden, sorumluluklarını yerine getirmek için motive olamayabilirler. Arkadaşlarıyla görüşmeyi bırakabilir, hobilerine karşı heveslerini kaybedebilir ve kişisel bakımlarını dahi aksatmaya başlayabilirler. Depresyon hastaları intihar düşüncesine sahip olabilir ve hatta intihar girişiminde bulunabilirler.

Depresyon her ne kadar ciddi bir rahatsızlık da olsa tedavi edilmesi mümkündür. Ancak pek çok kişi ve hatta bu kişilerin çevresindeki bireyler; depresyonun kendi kendine geçebilen bir durum olduğunu düşünmektedir. Bunun sebebi majör depresif bozukluk ile moral bozukluğunun veya dönemsel bir mutsuzluğun karıştırılmasıdır. Majör depresif bozukluk, saydığımız geçici durumların aksine, bireyin tam anlamıyla ‘’kilitlenmesini’’ sağlayan ve ‘’mücadele’’ etmesini zorlaştıran etkilere sahiptir. Bu yüzden gerektiği zamanlarda profesyonel destek alınmalıdır. Çevresinde depresyon hastası olan bireyler, bu kişileri destek almaları konusunda cesaretlendirmelidirler.

Depresyon Nedenleri Nelerdir? Neden Depresyona Girilir?

Depresyon nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Genetik faktörler.
 • Hormon dengesinde yaşanan değişimler.
 • Hastalıklar ve İlaç kullanımı.
 • Olumsuz yaşam olayları

Bu gibi faktörler depresyona sebep olabilirler.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Kişinin kendisini sürekli üzgün ve mutsuz hissetmesi.
 • Sosyal çevreden uzaklaşmak, arkadaşlarla daha az görüşmek veya hiç görüşmek istememek.
 • Kişisel bakımı aksatmak.
 • İştahsızlık veya aşırı yemek yemeyle karakterize olan yeme bozuklukları.
 • Özgüven düşüklüğü, kendini değersiz hissetmek.
 • Yorgun ve halsiz hissetmek.
 • Motivasyon ve dikkat düşüklüğü.
 • Hobilere olan ilgilinin azalması
 • İntihar düşüncesi veya intihar girişimi.

Bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

Depresyon Kimlerde Daha Sık Görülür?

Depresyon, şu gibi insan gruplarında genel nüfusa kıyasla daha sık görülebilir:

 • Yakın çevresinden birini kaybeden kişilerde.
 • Travmatik bir olay yaşayan bireylerde.
 • İnanç, etnik kimlik veya cinsel yönelim gibi sebeplerden zorbalığa uğrayan kişilerde.
 • Sosyal desteği yetersiz olan kişilerde
 • Ailesinde depresyon öyküsü olan bireylerde.
 • Daha önce depresyona girmiş olan bireylerde.

Depresyon riski, bu gibi kişilerde daha fazla olabilir.

Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon hakkında bilgi edinmek belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlamak başlangıç için iyi bir noktadır. Depresyon tedavisi için uygun ilaçlar, kesinlikle bir hekim tarafından başlanarak, yeterli süre ve dozda kullanılmalıdır. Bir yandan da hastanın hekimiyle psikoterapiyi sürdürmesi gerekir. İlaç kullanmak eğer hekim öneriyorsa gerekliliktir ve kötü sonuçları engeller.

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisi, kişiden kişiye değişiklik gösterebilen ve kıyasla uzun soluklu olan bir süreçtir. Bu süreçte hastalar, uzman psikiyatristler tarafından detaylı değerlendirmelerden geçerler. Bahsi geçen değerlendirmeler sonucu kişiye özel bir tedavi planlaması yapılır. Bu tedavi planlaması psikoterapi uygulamaları ve ilaç tedavileri içerebilir. Tedavisine, psikiyatristinin önerdiği şekilde devam eden depresyon hastaları, çok geçmeden tedavinin olumlu sonuçlarını görmeye başlamaktadır.

Kuşadası Depresyon Tedavisi Fiyatları 2022

Kuşadası depresyon tedavisi fiyatları, tedavinin şartlarına ve detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Kuşadası, Muğla, İzmir ve Kuşadası gibi bölgelerden onlarca hasta ile tedavi çalışmaları yürütmüş, Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.


ŞİMDİ ARA!
YOL TARİFİ