Şizofreni Tedavisi Kuşadası

İnsanlar, çevrelerinde olan bitenleri duyu organlarıyla algılar, beyinlerinde işler ve anlamlandırılırlar. Böylece gerçekliği anlık olarak deneyimlerler. Hayatlarını bu gerçekliğin üzerine kurar, gerçekliğe ayak uydurur ve hatta bu gerçekliğin birer parçası haline gelirler. Bahsetmiş olduğumuz gerçekliği algılama ve anlamlandırma süreci, beyindeki bir dizi kimyasal, elektriksel ve biyolojik faaliyetin yardımı ile gerçekleşir. Eğer bu faaliyetlerde veya faaliyetleri gerçekleştiren beyin kısımlarında bir aksama, problem meydana gelirse birey çevresini algılamakta veya anlamlandırmakta sorunlar yaşayabilir. Gerçekliği farklı, yanlış veya hatalı değerlendirebilir. Bahsetmiş olduğumuz durum madde ve ilaç kullanımından çeşitli hastalıklara kadar pek çok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Ancak, bu gerçeklikten kopuş ve gerçekliği hatalı değerlendirme hali kalıcılık gösteriyorsa bir hastalıktan şüphelenmek mümkündür. Bu gibi tablolara yol açan hastalıklar, psikotik bozukluklar olarak bilinirler.

Psikotik bozukluklar, pek çok farklı başlık altında incelenen ve genel olarak bireyin gerçeği değerlendirme yetisini bozan ciddi rahatsızlıklardır. Bunlar arasında şizofreni, kısa psikotik bozukluk, şizoaffektif bozukluk gibi rahatsızlıklar yer alır. Neredeyse hepsi kişinin, çevresinde yaşananları doğru bir şekilde değerlendirmesini, duygularını kontrol etmesini ve rasyonel yargılarda bulunabilmesini zorlaştırır. Psikotik bozukluğa sahip bireyler, tedavilerine devam ettikleri sürece sağlıklı ve verimli bir yaşam sürebilirler. Yazımızın devamında ‘’Psikotik bozukluklar nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Şizofreni tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Psikotik bozukluklar hangi sebepten ortaya çıkar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Kuşadası psikotik bozukluk tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Psikotik Bozukluklar Nedir?

Psikotik bozukluk, kişinin gerçekliği algılamasını; duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını kontrol etmesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Halk arasında en yaygın bilinen psikotik bozukluk şizofrenidir. Psikotik bozukluğu olan hastalar, düzenli ve etkin bir tedavi ile toplumun herhangi bir bireyi gibi işlevsel ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilirler.

Psikotik Bozukluk Çeşitleri Nelerdir?

Psikotik bozukluk türleri arasında en sık karşılaşılanları şunlardır:

 • Şizofreni: Şizofreni, sanrıların (hezeyan) ve varsanıların (halüsinasyon) eşlik ettiği; bireyin düşüncelerinde ve davranışlarında bozukluklara yol açabilen bir bozukluktur.
 • Kısa Reaktif Psikoz: Etkileri 1 ay kadar süren ve hastanın daha sonrasında eski haline döndüğü, geçici bir psikotik bozukluk türüdür.
 • Hezeyanlı Bozukluk: Kişinin gerçeklikle uyuşmayan düşüncelere ve inançlara sahip olduğu, genelde ileri yaştaki bireylerde görülen bir psikotik bozukluktur.
 • Şizoaffektif Bozukluk: Şizofreni rahatsızlığı ile bipolar bozukluk rahatsızlığının birlikte görüldüğü bir psikotik bozukluktur.

Psikotik Bozukluklar Neden Olur?

Psikotik bozukluklar şu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir:

 • Genetik faktörler.
 • Beynin kimyasında ve yapısında anormallikler.
 • Bireyin gelişimi sırasında yaşanan bazı sorunlar.

Ayrıca, madde kullanımı, geçmiş travmalar, istismar ve benzeri pek çok faktör; psikotik bozukluk riski taşıyan bireylerde, psikotik bozuklukların tetiklenmesine yol açabilir.

Psikotik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Psikotik bozukluk belirtileri, psikotik bozukluğun türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak pek çok psikotik bozukluk hastasında görülen belirtiler şunlardır:

 • Konuşma düzeninde bozukluk.
 • Düşünce akışında bozukluk.
 • Duygu ifadesinde donukluk
 • Hezeyan manasına gelen ve gerçeklikle uyuşmayan düşünceler, inançlar.
 • İşitsel ve görsel halüsinasyonlar. Gerçek olmayan şeyler işitmek veya duymak.
 • Toplumdan geri çekilme.
 • Düşünce yoksulluğu

Bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir.

Psikotik Bozukluk Tedavisi Nasıl Yapılır? Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Psikotik bozukluk tedavisi; psikotik bozukluğun türüne ve hastanın genel durumuna göre psikiyatri hekimi tarafından kişiye özel olarak planlanır. Bu tedavi genelde antipsikotik ilaçlar ve psikoterapi uygulamalarıyla gerçekleşir. Hastalar tedavilerine düzenli bir şekilde devam ettikleri takdirde işlevsel bir şekilde hayatlarına devam edebilirler. Tekrar etmek gerekirse bu ancak düzenli bir şekilde devam edilen, iyi planlanmış bir tedavi ile mümkün olabilir. Psikotik bozukluk tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kuşadası Psikotik Bozukluk Tedavisi Fiyatları 2022

Kuşadası psikotik bozukluk tedavisi fiyatları, psikotik bozukluğun türüne ve tedavinin detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden şizofreni tedavisi fiyatları ve benzer konularda net bir rakamdan söz etmek mümkün değildir. Kuşadası psikotik bozukluk tedavisi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; psikiyatri alanında uzman isimlerden olan Uzm. Dr. Duygu Kunt’tan randevu alabilirsiniz.


ŞİMDİ ARA!
YOL TARİFİ